Jaki wybrać materiał na ścianę w kuchni?
13 lata temuŚciana nad blatem roboczym w kuchni stanowi nieodłączny element zabudowy meblowej, dlatego dobrze jest, aby sposób w jaki ją wykończymy współgrał z kolorystyką, stylistyką i ogólnym wystrojem pomieszczenia kuchennego.
Wybierając materiał na ścianę w kuchni nie należy jednak zapominać, że oprócz walorów estetycznych równie ważné, a może nawet ważniejsze są walory praktyczne. Ściana nad blatem jest bowiem narożona na różnego rodzaju skutki uboczne naszej pracy w kuchni; zmywanie, gotowanie, smażenie, miksowanie, siekanie i inne czynności to powody, dla których materiał powinien być odporny na wodę, wysoką temperaturę, detergenty oraz łatwy do utrzymania w czystości.
Poniżej krótki przegląd wybranych materiałów:
PŁYTKI C131116MICZNE – popularny od lat i sprawdzony materiał na ścianę w kuchni – odporny na wilgoć, wysoką temperaturę, detergenty , niepalny, w miarę łatwy do czyszczenia. Bogactwo wzorów, kolorów i formatów płytek dostępnych na rynku powoduje że można dopasować je zarówno do kuchni klasycznej, jak i nowoczesnej.
TAFLA SZKŁA – obecnie dosyć popularne rozwiązanie, szczególnie w kuchni o nowoczesnym charakterze. Dobrze sprawdza się w małych pomieszczeniach, gdyż optycznie je rozświetla i czyni bardziej przestrzennymi. Do wyboru mamy szkło piaskowane, mleczne, kolorowe, ornamentowe czy transparentne, pod którym można położyć tapetę, zdjęcie lub pomalować ścianę na dowolny kolor. Najlepsze na ścianę jest szkło hartowane, mające zwiększoną odporność na uderzenia i wysoką temperaturę.
SZKŁO BEZPIECZNE LAMINOWANE – czyli dwie tafle szkła połączone ze sobą specjalną folią. W przypadku stłuczenia szkła, jego odłamki nie rozsypują się, ale pozostają przyklejone do folii. Folie mogą być przezroczyste, matowe, kolorowe. Bardzo efektowną aranżacją jest szkło z zalaminowaną grafiką.
PŁYTA – dobrze prezentującym się materiałem na ścianie jest płyta wiórowa fornirowana lub laminowana. Ta druga może imitować drewno, kamień lub płytki ceramiczne, może mieć też powierzchnię jednokolorową lub barwną, gładką, matową lub ze strukturą. Okolice płyty grzewczej można dodatkowo zabezpieczyć np. pasem stalowego czy aluminiowego laminatu.
Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie płyty z profilami aluminiowymi, do których można domontować specjalne półki i zawieszki np.z oferty firmy Zobal.
TAPETA – nie każdą tapetę można zastosować. W kuchni dobrze sprawdzają się odporne na wilgoć i szorowanie tapety winylowe, które są dostępne albo jako gładkie – dosyć cienkie, albo jako gąbczaste i grube , z wyraźną fakturą (z tzw.spienionego winylu). Tapety winylowe są trwałe,nie ulegają odbarwieniom i uszkodzeniom mechanicznym, a te grube bardzo dobrze maskują nierówności ścian, pęknięcia i rysy.
Inną możliwością są samoprzylepne tapety laminowane, których powierzchnia jest odporna na wodę i łatwa do mycia. Są to tapety wyjątkowo dekoracyjne; dzięki różnorodości wzorów i motywów można odmienić nawet najbardziej niepozorne pomieszczenie, nadać mu koloru i stylu. Takie tapety ma w swojej ofercie np.Artofwall.
FARBA – szeroka gama kolorystyczna farb, pozwalająca nadać wnętrzu wyjątkowy charakter prostym, szybkim i tanim sposobem sprawia, że po ten środek sięgamy coraz chętniej. Ścianę nad kuchennym blatem malujemy farbami specjalnie do tego celu przeznaczonymi, odpornymi na działanie wody i czyszczenie (są to przede wszystkim farby akrylowe i lateksowe).
Z pozostałych opcji warto wspomnieć jeszcze o ekskluzywnym kamieniu czy jego tańszym odpowiedniku – konglomeracie, sprawiającej wrażenie sterylności blasze, panelach dekoracyjnych, tynku czy mającej wielkie walory dekoracyjne cegle.
Możliwości zaaranżowania ściany nadblatowej jest więc wiele. Do wyboru mamy różnorodne materiały, możemy przebierać w kolorystyce, wzornictwie, formatach i w związku z tym pokusić się na oryginalne rozwiązania lub przeciwnie – postawić na tradycyjne, sprawdzone sposoby. Najlepiej kierować się własnymi upodobaniami i potrzebami, a także pamiętać, że to przede wszystkim my powinniśmy dobrze czuć się we własnej kuchni.